2024 m. balandžio 8 d., pirmadienis

Varlių pasaulyje



Vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“ atidaryta neįtikėtinai žavių varlyčių figūrėlių paroda. Tai privati Jelizavetos Nakrošienės kolekcija, kuria ji maloniai sutiko pasidalinti su biblioteka. 

Labai šiltai Jelizaveta prisistato parodos žiūrovams: 

Esu Jelizaveta Nakrošienė, dviejų vaikų mama. Labai smagu Jums pristatyti mano nedidelę varlių kolekciją. Aistra varlytėms atsirado dar man būnant 8 metų, kai iš „Kinder“ šokoladinio kiaušinio ištraukiau mielą žalią figūrėlę. Būtent ši varlytė ir buvo kolekcijos pradininkė. Vėliau, jau būdama 16 metų, iš draugės gavau antrąją suvenyrinę varlę. Po to, kažkaip savaime atsirado trečia, ketvirta, penkta... Kadangi kolekcionavimo pradžioje varlių pasiūla rinkoje nebuvo didelė – kolekcija rinkosi lėtai, o atsiradus pirmam vaikui,visai nustojau tuo domėtis. 

Rinkimas atsinaujino 2022 m. nuo tada vėl „pasinėriau į varlių pasaulį“. Šiuo metu mano namų lentynas puošia varlių statulėlės, gėlių vazonai, indai, papuošalai, atvirukai ir eglės žaisliukai taip pat su varlytėmis. Nebe reikalo yra posakis „varlės keliauninkės“, taip ir mano figūrėlės atkeliavusios iš įvairių pasaulio šalių: Latvijos, Ukrainos, Anglijos, Olandijos,Turkijos. Šiuo metu kolekcijoje yra apie 300 eksponatų, tačiau šis skaičius sparčiai auga. Galbūt kol skaitėte šį tekstą, aš įsigijau dar vieną...

2024 m. balandžio 5 d., penktadienis

Projekto „Menų dienos bibliotekoje“ startas


Šeštadienio rytmetį į vaikų literatūros skyrių „Žalioji pelėda“ rinkosi šeimos su vaikais. Čia jų laukė pažintis su velykiniais papročiais, margučių marginimo tradicijomis bei kūrybinės dirbtuvės „Velykinės dekoracijos“. Tai LKT remiamo tolygios kultūrinės raidos projekto „Menų dienos bibliotekoje“ vienas renginių. Skyriaus vedėja Alvida Bratkauskienė pristatė projektą, numatomus renginius ir pakvietė aktyviai įsijungti į jo veiklas.

Kultūrinis ir meninis ugdymas ženkliai prisideda prie vaikų asmeninio tobulėjimo, padeda ugdyti talentus, bendravimo įgūdžius, kūrybiškumą. Pirmas žingsnis į menų pasaulį – pažinimas. Per veiklas, skatinančias vaikų kūrybiškumą ir meninę saviraišką, investuojama ir į visos visuomenės kultūrinį švietimą, užauginama nauja karta, kuri drąsiau renkasi kultūrinius dalykus ir aktyviau dalyvauja kultūriniame gyvenime. Šiuo tikslu bibliotekoje bus organizuojamas renginių ciklas „Pažink meną“. Kiekvieną mėnesį bus pristatoma vis kita meno sritis. Į menų dienas bus kviečiami konkrečios meno srities atstovai, pirmenybę teikiant Panevėžio apskrities menininkams ir kūrėjams. Vyks pažintinės edukacijos, bus organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, rengiamos jose sukurtų darbų parodos,konkursas.

Prisiliesdami prie liaudies meno, papročių ir tradicijų, vaikai perima protėvių žinias, skatinami gerbti ir puoselėti savo tautos palikimą. Margučiai – vieni trapiausių liaudies meno dirbinių, savotiška taikomosios dekoratyvinės dailės rūšis. Margučių dažymas jungia tapybos ir grafikos elementus. Plačiau su šia liaudies meno sritimi renginio metu supažindino tautodailininkė Dainora Guokienė ir pakvietė visus į „Velykines dirbtuvėles“.

Vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“ veikė ir Liucijos Samkuvienės bei Dalios Jankevičienės margučių kolekcijos paroda „Pramušiau ledą – radau sidabrą...“ Parodoje buvo pristatomi įvairiais raštais, vašku išmarginti margučiai. Tai tradicinis senovės lietuvių naudojamas kiaušinių marginimo būdas.

2024 m. kovo 26 d., antradienis

Literatūrinė-istorinė pažintis su dr. Jonu Basanavičiumi (nuotolinė)

 Edukacinės programos tikslas – supažindinti su dr. J. Basanavičiaus (1851–1927) asmenybe, įdomesniais biografijos faktais, nuveiktais darbais Lietuvos ir lietuvių tautos labui, pristatant vaikams knygas apie dr. Joną Basanavičių. 

Pasakojimas iliustruojamas vaizdine medžiaga. Užsiėmimo programoje – interaktyvi KAHOOT viktorina, kurios metu dalyviai pasitikrins ir įtvirtins gautas žinias. 

Skirta: 2–4 klasių moksleiviams.
Trukmė: 45 min.
Dalyvių skaičius: iki 30 dalyvių
Vieta: nuotoliniu būdu
Kaina – 1,00 Eur.

Tu nežinai, kas mano kišenėje

Pasakojimo kūrimo edukacija „Tu nežinai, kas mano kišenėje“. 

Edukacinės programos tikslas – suartinti dalyvius, sukuriant nuoširdų ryšį, ugdyti gebėjimą klausyti ir išgirsti, pažadinti nuostabos jausmą, ugdyti norą skaityti. Užsiėmimai padeda atrasti savo istoriją, plėsti vaizduotę, stiprinti emocinį intelektą, gerinti psichinę ir dvasinę savijautą. 

Užsiėmimo metu dalyviai mokysis kurti ir pasakoti istorijas pasitelkiant įvairius pasakojimo kūrimo metodus, bežodes knygas, judriuosius žaidimus bei priemones fantazijai sužadinti. 

Skirta: 3–5 klasių mokiniams

Šunų paslaptys

Edukacinė programa „Šunų paslaptys“ skirta vaikams išmokti saugiai elgtis su augintiniu, suprasti jo siunčiamus signalus. 

Užsiėmimo metu vaikai susipažįsta su keturkojų kūno kalba, elgsena, mitybos įpročiais, veislėmis ir jų paskirtimi. Bibliotekos edukatorė Paulina dalinasi savo patirtimi apie šunų vikrumo sportą ir dresūrą. 

Užsiėmimo pabaigoje dalyviai jėgas išmėgins KAHOOT viktorinoje. 

Skirta: 1–4 klasių moksleiviams. 

Kamishibai teatras ir knyga

Kultūros paso programa
. Edukacinės programos tikslas – pasitelkiant teatro, literatūros ir dailės menines priemones, ugdyti vaikų kultūrinę savimonę, kūrybiškumą ir emocinį intelektą. Teatro dėžutė „Kamishibai“ kilo iš Japonijos. Išvertus iš japonų kalbos, tai reiškia „popieriaus teatras“. Teatro dėžutė yra medinė, nedidelė, statoma ant stalo, žiūrovų akių lygyje. Į dėžutę sudedamos popierinės kortelės, kurių vienoje pusėje yra paveikslėlis, o kitoje pasakojamas tekstas, pasaka sekama traukiant korteles. Kamishibai yra puiki priemonė mokyti vaikus pasakoti, skaityti balsu, piešti ir kurti pasakojimus. 
 
Edukacijos „Kamihibai teatras ir knyga“ tikslas supažindinti su nauja teatro rūšimi, stiprinti pasitikėjimą savo jėgomis, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, padėti ugdyti kalbinę raišką, formuoti vaikų vertybines nuostatas, plėsti akiratį, ugdyti meninius gebėjimus bei kūrybinę saviraišką, skatinti skaityti. 
 
Edukatorius pristatydamas knygą pateikia vaikams klausimus, aptaria kiekvieną iliustraciją ir kaip ji atstoja tekstą. Po aptarimo vaikai kuria savo pasakas arba istorijas, piešia ant popieriaus lapų (individualiai ar grupelėse) ir naudodamiesi kamishibai dėžute pristato savo sugalvotas istorijas. 
 
Skirta: 1–4 klasių mokiniams. 
Dalyvių skaičius: iki 30 mokinių. 
Trukmė: 1,5 val. 
Kaina: 2,00 Eur

Popieriaus teatras bibliotekoje

Edukacija 3-11 metų vaikams, kurios tikslas pasitelkiant teatro, literatūros ir dailės menines priemones, ugdyti vaikų kultūrinę savimonę, kūrybiškumą ir emocinį intelektą. Mažiesiems tai dažnai yra pirmasis susitikimas su teatru, kuriame jie gali dalyvauti ir kaip žiūrovai, ir kaip pasakotojai ar net autoriai. Pasakų kūrimas lavina vaizduotę, teikia pramogą ir moko. 

Žaidybinėje, mokomojoje, komunikacinėje veikloje vaikai patiria džiaugsmo, pasitenkinimo, žavėjimosi, liūdesio, baimės, drovumo ir kt. emocijas. Užsiėmimo metu vaikams pristatoma trumpa popieriaus teatro (kamishibai) istorija ir parodoma viena iš edukatorių parengta ant popierinių kortelių pasaka arba istorija.

Siūlome rinktis: 

1. Pasaka „Trys paršiukai“. Tinka 3-4 metų vaikams. 

2. Eric Carle „Labai alkanas vikšrelis“. Tinka 4-6 metų vaikams. 

3. Julia Donaldson „Grufas“. Tinka 4-7 metų vaikams. 

4. Julia Donaldson „Grufo vaikas“. Tinka 4-7 metų vaikams. 

5. Japonų pasaka „Kodėl medūzos neturi kaulų“. Tinka 8-11 metų vaikams. 

6. Istorija „Trys karaliai“. Tinka 5-11 metų vaikams. 

7. Ukrainiečių pasaka „Pirštinė“. Tinka 4- 7 metų vaikams.

Pasakojimo edukacija pagal bežodę knygą

Pasakojimo edukacija pagal BEŽODĘ Ievos Babilaitės knygą „(NE) VIENAS“. 

Edukacinės programos metu dalyviai supažindinami su tyliąja (bežode) knyga bei jos skaitymo strategija. Dalyviai kartu su pasakotoju kuria istoriją, panaudodami šios knygos iliustracijas. 

Edukacija parengta įgyvendinant Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės projektą „Pasakojimo meno ir metodo modelio sukūrimas Lietuvos bibliotekoms“. Menininkė Neringa Minkevičienė šiai programai sukūrė ir parengė edukacinių priemonių rinkinį. 

Projektą finansavo Nordic Culture Point. 

Skirta: 5–6 metų vaikams ir 1–2 kl. moksleiviams 

Robotikos ABC

„Robotikos ABC“ – tai IT žinias lavinantys užsiėmimai vaikams.
 
Užsiėmimų metu vaikai susipažįsta su LEGO robotais, dronu ir 3D spausdintuvu. Sužino įdomių faktų apie robotus, jų rūšis, ir apie robotų panaudojimą bei svarbą šiandieniniame gyvenime. 

Užsiėmimų metu vaikai išbando ozobotų valdymą, LEGO Mindstorms robotus, LEGO Education robotus. 

Skirta: 6-10 metų vaikams

Mano dantukai ir dantų monstriukai

Edukacijos tikslas – priminti vaikams, kaip svarbu valyti dantukus, kada ir kaip taisyklingai tą daryti. 

Užsiėmimo metu skaitomos ištraukos iš knygelių vaikams apie dantukus. Po skaitymo vaikai aptaria dantukų gedimo priežastis, įtvirtina žinias apie naudingą ir žalingą maistą dantukams, diskutuoja apie laiką, skirtą dantukų valymui, atlieka interaktyvią užduotį „2 minutės: daug ar mažai?“ ir pasigamina dantų monstriuką..

Skirta: 4–7 m. vaikams 

Turėti pieštukinių klijų ir flomasterių.

Žolelių galia

Edukacinės programos tikslas – supažindinti vaikus su augalo dalimis ir jų panaudojimu liaudies medicinoje. 
 
Užsiėmimų metu pristatomos knygos vaikams apie vaistinius augalus. Skaitomos ištraukos iš Mariaus Lasinsko knygų „Vaikai vaistažolių pasaulyje“, „Vaistažolių pasakos“, Eugenijos Šimkūnaitės „Girios medeliai, žali žaliuonėliai“, lietuvių poetų eilėraščiai apie vaistažoles ir atliekamos interaktyvios užduotys. 
 
Programos metu dalyviai sužino, kokie yra vaistažolių rinkimo, džiovinimo bei saugojimo būdai. Vaikai apžiūri, uosto džiovintas vaistažoles, bando spėti, koks tai augalas ir kokia augalo dalis sudžiovinta. Tai pat dalyviai atlieka interaktyvią užduotį „Atspėk kvapą“ uosdami įvairius eterinius aliejus ir spėdami, koks tai kvapas, ką jiems primena, kokias mintis sukelia. Užsiėmimo pabaigoje dekoruojamas maišelis mėgstamai arbatai. 
 
Skirta: 6–11 metų vaikams.. 
 
Turėti flomasterių ir pieštukinių klijų.

Draugystė ant straublio galo

Užsiėmimo dalyviams pristatoma Mariaus Marcinkevičiaus ir Aušros Kiudulaitės paveikslėlių knyga vaikams „Draugystė ant straublio galo“. 

Užsiėmimo metu skaitoma knygelė, su vaikais aptariama, kokia būna draugystė, kas su kuo gali draugauti, žaidžiamas žaidimas „Kuo būtum tu, jeigu aš būčiau…?“, pasigaminamas dramblys su pelyte. Užsiėmimo pabaigoje dalyvių laukia viktorina Kahoot aplinkoje. 

Skirta: 4–7 m. vaikams 

Turėti pieštukinių klijų. 

Edukacija gali vykti ir nuotoliniu būdu.

Skaitymas kitaip

„Skaitymas kitaip“ – vaikų skaitymą skatinanti edukacija. 
 
Edukacijos metu vaikai įsitikina, kad šiandien galima skaityti ne tik popierines knygas, bet ir knygas kompiuterių monitoriuose, e.skaityklėse, planšetėse.
 
Išmaniose knygose, naujų technologijų pagalba, vaikai stebi trimačius vaizdus su juose atgyjančiais knygų personažais.
 
Užsiėmimo metu vaikai patys dalyvauja šių vaizdų kūrime – spalvina piešinius, kurie, kaip ir knygose su papildyta realybe, atgyja. 
 
Skirta: ikimokyklinio amžiaus vaikams ir pradinių klasių moksleiviams.

2024 m. vasario 15 d., ketvirtadienis

Vasario 16

🇱🇹 Vasario 16-oji – išskirtinė diena mūsų tautai ir valstybei, šią dieną buvo atkurta Lietuvos valstybė. Nuostabu, kai šią dieną Lietuva pasipuošia trispalvėmis. 

🇱🇹 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Tarybos signatarai pasirašė Lietuvos nepriklausomybės aktą, kuris skelbia, kad Lietuva „atstatanti nepriklausomą, demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę“. 

Vasario 16 Aktas buvo pasirašytas Vilniuje, vadinamajame Štralio name (Didžioji g. 30, dabar Pilies gatvė 26, Signatarų namai). Vasario 16-osios nutarimo tekstą rengė Jonas Vileišis, Petras Klimas, Mykolas Biržiška, Steponas Kairys, o pasirašė 20 tarybos narių. 

pagal www.cemety.lt

2024 m. vasario 7 d., trečiadienis

Kelionė į pasaką

Vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“ šeštadienį (vasario 3 d.) atidaryta Aidos Lukoševičienės akvarelės darbų paroda „Kelionė į pasaką“.

Aida Lukoševičienė – anglų kalbos mokytoja, dviejų vaikų mama, o laisvalaikiu – meniška sodininkė, kviečia į akvarelės darbų parodą „Kelionė į pasaką". Paveiksluose dominuoja ryškios spalvos, stebuklingi personažai ir tūkstantis smulkių detalių, kurias pastebės tik akyliausi.
 
Parodoje pirmą kartą eksponuojamas paveikslas „Kukučių vestuvės", kurio reprodukciją buvo galima įsigyti už simbolinę kainą. 
 

2024 m. vasario 5 d., pirmadienis

Saugesnio interneto diena


2024 m. vasario 6 d. daugelyje pasaulio šalių minima jau 21-oji Saugesnio interneto diena! Kasmet Saugesnio interneto diena švenčiama antrojo mėnesio antrosios savaitės antrąją dieną. 

Dienos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Akcijos šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu! 

Lietuvoje įvairios šviečiamosios saugesnio interneto veiklos vyksta visą savaitę – tam skirta Saugesnio interneto savaitė. 

Įsijungti į saugesnio interneto savaitės veiklas galite atėję į vaikų biblioteką „Žalioji pelėda“. 

Registracija tel.  845 420200