2021 m. sausio 3 d., sekmadienis

Trys Karaliai

Sausio 6-oji ne tik laikas, kai nupuošiamos kalėdinės eglutės, bet ir Trijų Karalių šventė. Sakoma, kad nuo Kalėdų iki Trijų Karalių diena pailgėja „per gaidžio žingsnį”. Tamsiosios jėgos pasitraukia. Tai paskutinioji kalėdinio laikotarpio (Saulėgrįžos) šventė. 

Betliejuje gimusį kūdikėlį Jėzų aplankė Trys Karaliai. Iš tiesų jie nebuvo karaliai, gal tik nuo viduramžių taip buvo vadinami todėl, kad atkeliavo iš pasakiškai turtingų Rytų. Kasparas, Melchioras ir Baltazaras buvo išminčiai, stebėję dangaus kūnų judėjimą. Netikėtai danguje sužibėjusi ryški žvaigždė sudrumstė šių vyrų ramybę, mat pranašystės skelbė, jog tokio šviesulio pasirodymas sutaps su Atpirkėjo atėjimu į žemę. Taigi išminčiai nutarė aplankyti Kūdikį ir išrinkę jam dovanas – aukso, smilkalų ir miros – leidosi į kelionę. 

Tūkstančius metų auksas, smilkalai ir mira simbolizavo prabangą, priklausančią dievams ir valdovams. Užmarštin nuėjo šimtmečiai, dulkėmis pavirto senovės civilizacijos, bet mira ir smilkalai vis dar yra labiausiai vertinami, prašmatniausi kvepalų komponentai, o auksas – prabangiausia jų pakuotė. 

Žmonių sąmonėje Evangelijos išminčiai Kasparas, Melchioras ir Baltazaras virtę karaliais, tiek bažnytinėje, tiek liaudies ikonografijoje vaizduojami su karalių karūnomis ir Kūdikiui skirtomis dovanomis rankose. Baltazaro dovana – mira, Melchioro – auksas, Kasparo – smilkalai. Iš čia ir išlikusi tradicija bažnyčioje pašventinta kreida ant namų durų užrašyti pirmąsias jų vardų raides – K+M+B. Senovės lietuviai tikėdavo, kad užrašius šias raides namai bus apsaugoti nuo piktųjų dvasių (pagal www.day.lt ). 

Pasak bernardinai. lt išminčių dovanotas auksas simbolizuoja pagarbą karaliui, smilkalai - pagarbą Dievui, mira – kaip dovana mirtingajam.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą